W miesiącu lutym uczestniczyłyśmy w warsztatach nt . „Wspieranie rozwoju dziecka poprzez zajęcia i zabawy o charakterze arteterapeutycznym” zorganizowane przez Centrum Kształcenia Nauczycieli LIBRUS. Warsztaty te pozwoliły nam dokładniej poznać terapię przez sztukę zwaną arteterapią. Ma ona ogromną wartość w procesie osobotwórczym człowieka. Jej funkcja ekspresyjna pomaga ujawnić emocje i przedstawić je w sposób pozawerbalny, a kompensacyjna pomaga w zaspokajaniu niezrealizowanych potrzeb dzieci. Zajęcia te dają dziecku możliwość nieskrępowanej ekspresji plastycznej, muzycznej, ruchowej…To wchodzenie w świat wyobraźni, przeżyć, uczuć, a często relaksu i odprężenia. Pozwala ona przeżywać pozytywne emocje i oswajać te trudne - ale wszystko to tylko wtedy, gdy dziecko ma na to ochotę !!! Część praktyczna warsztatów obejmowała propozycje zabaw i ćwiczeń integrujących grupę, rozwijających twórczo, poprawiających samoocenę dziecka. Zabawy te opatrzone zostały muzyką o zróżnicowanym charakterze, fragmentami bajek z elementami dźwiękonaśladowczymi, tekstami będącymi adaptacjami treningu W. Schulza, elementami metody malowania dziesięcioma palcami „Finger painting” autorstwa R. F. Schow, której najważniejszymi walorami są: pokonywanie lęków, uwalnianie dziecka od zahamowań, wzmacnianie wiary we własne siły oraz pobudzanie ekspresji fantastycznej. Arteterapia pomaga zapobiegać pogłębianiu się stanów chorobowych, wpływa na rozwój zdolności, które mają urzeczywistnić pragnienia i zamierzenia dziecka, które dowiaduje się, że każda emocja, nawet przykra, nie trwa wiecznie, przemija, wówczas nabiera dystansu do swoich uczuć i przeżyć, staje się dojrzalsze i spokojne.